Пн-Сб: 09:00 - 19:00
Нд: вихідний
+38 (067) 557-32-32 пр. Ак. Глушка, 32
+38 (067) 555-32-32 вул. Семена Палія, 113а
+38 (096) 737-32-32 вул. Кленова, 2А
Чужорідні тіла в ділянці носоглотки, вуха, ротоглотці
На прийом до лікаря досить часто потрапляють пацієнти з різного роду чужорідними тілами, що потрапили в область носоглотки, вуха або ротоглотки.
Відповімо відразу на питання: що таке чужорідне тіло. Це будь-який предмет, що потрапив у порожнину в результаті гри, частими пацієнтами в цьому випадку стають діти; необережної гігієни або це може бути самостійно заповзла і застрягла комаха. Найчастіше витягують намистини, дрібні деталі іграшок, круглі батарейки, камінці, намистинки, горошини, попкорн, кістки рибні або м'ясні, інша їжа тощо.
Діагностика чужорідного тіла
У випадку з дитиною буває складно відразу встановити правильний діагноз, тому що сама дитина не завжди може розповісти, що сталося, а батьки могли не бачити події. Симптоми ж захворювання не є специфічними.
Лікарем застосовуються опитування пацієнта, огляд порожнини. Іноді, з метою визначення характеру предмета, якщо це не вдається зробити візуально, буває необхідно вдатися до інших методів.
- У ковтку застрягле тіло може бути виявлено при пальпації.
- В області гортані може бути застосована ларингоскопія або гіпофариндержкопія.
- Металевий предмет можна виявити за допомогою рентгена.
Вкрай важливо точно визначити форму і характер предмета, щоб правильно підібрати метод видалення. Твердий він або м'який, чи є у нього гострі краї, чи повністю він перекриває прохід. Лікар повинен розуміти, чи набухає предмет при намоканні. У випадку зі слуховим проходом – чи є у пацієнта перфорація слухового проходу і так далі.
Чужорідні тіла вуха
Крім сторонніх предметів в цьому випадку, в якості чужорідного тіла у вусі часто зустрічаються комахи. У дорослих різні предмети або їхні осколки у вухо можуть потрапити в результаті травми.
Витягти тіло з зовнішнього слухового проходу зазвичай не складає труднощів для кваліфікованого фахівця, який добре знайомий з анатомією органу та його особливостями. Зробити це ЛОР-лікар може кількома способами:
- За допомогою промивання. Використовується струмінь теплої води під тиском випущена зі шприцу. Тіло, що розбухає у воді, попередньо обробляється спиртовмісним розчином, який змушує його зморщитися
- Промивання маслом виправдане, якщо у вусі застрягла комаха або ж деякі предмети легше вискальзують саме за допомогою олії.
- Якщо промивання протипоказане, використовується гачок. Він може бути тупим або гострим.
- Який вид випромінювання вибрати вирішує лікар.
Чужорідні тіла носа
Більшість пацієнтів з діагнозом чужорідне тіло в носі – діти. Сторонній предмет викликає у них утруднення дихання. Якщо пройшло багато часу, з'являються неприємно пахнучі виділення.
Предмет зазвичай витягується лікарем в амбулаторних умовах за допомогою:
- спеціальних інструментів
- або судинних крапель.
Іноді буває досить просто грамотно висякатися під наглядом лікаря.
Чужорідні тіла горла
Діагноз чужорідні тіла гортані або горлянки ставиться найчастіше в результаті застрілення кісток або іншої їжі. Особливо схильні до такої неприємності люди з неповним набором зубів або з наявністю зубних протезів. Їм важче контролювати процес пережовування. Причиною застрілювання може бути також поспішність у процесі прийому їжі або звичка тримати що-небудь у роті під час роботи.
При цьому чужорідне тіло може застрягти:
- у носоглотці,
- у ротоглотці,
- в гортані.
Оскільки це може створювати труднощі дихання, то ситуація є потенційно небезпечною і вимагає якомога швидшого втручання фахівця. При цьому самолікування суворо протипоказане, бо може призвести до незворотних наслідків.
У пацієнта спостерігається гострий колючо-ріжучий біль в області гортані. Особливо важко людина переносить ковтання. Через те, що предмет травмує слизовий, біль може зберігатися ще якийсь час після видалення.
У цьому випадку вкрай важливо бачити витягуваний предмет. Проштовхувати або видаляти « навпаки, » суворо протипоказано.
- Для маніпуляції в області ротоглотки використовують пінцет;
- В області гортані застосовуються спеціальні гортанні щипці та дзеркало під анестезією.
Грамотне видалення чужорідного тіла кваліфікованим фахівцем гарантовано допоможе уникнути ускладнень, інфікування та захворювання ЛОР-органів.