Пн-Сб: 09:00 - 19:00
Нд: вихідний
+38 (067) 557-32-32 пр. Ак. Глушка, 32
+38 (067) 555-32-32 вул. Семена Палія, 113а
+38 (096) 737-32-32 вул. Кленова, 2А
Молочні зуби у дітей
Перші зубки формуються у малюка, ще під час вагітності мами. А їх зростання - частина розвитку та дорослішання дитини. Молочні зуби називаються тимчасовими, проте служать довго - зміна на постійні закінчується вже в 13-14 років. Тому турботі про зубки дитини, потрібно приділяти багато уваги.
Скільки молочних зубів у дітей
Тимчасових зубів зростає менше, ніж постійних – всього 20. Коли відбувається зміна молочних зубів на постійні, з'являється ще 8-12 нових зубиків. Тому молочні ростуть рідко – зберігають місце.
Вже в рік у малюка з'являються всі різці. Лікарі оцінюють розвиток за педіатричними нормами – до 2 років повинні прорізатися 16 з 20 зубів. При цьому потрібно пам'ятати: норми – усереднені показники, малюки не ростуть за методичкою.
Як лізуть зуби у дітей залежить від багатьох факторів:
- якості харчування, балансу вітамінів;
- часу появи першого зуба;
- високого/низького навантаження на щелепі;
- генетичних особливостей;
- імунітету і перенесених хвороб.
Повний комплект може не з'явитися до 5 або вирости в 2 роки – немає причин для занепокоєння, якщо Ви регулярно проходите огляди, виконуєте рекомендації стоматологів і педіатрів. Відхилень немає, але молочні зуби у дітей не ростуть? Просто чекайте, така вже виявилася генетика.
Коли випадають молочні зуби у дітей?
Зміна зубів у дітей починається в 6. Іноді перший зубик може випасти в 5 або 7 років. Існує взаємозв'язок між початком зростання молочних зубів і випаданням – резець виріс в 5 місяців, випадати почне в 5 років.
Першими змінюються різці. У 9-11 років відбувається зміна кликів, до 12 – виростають перші і другі премоляри. Зміна молочних зубів закінчується в 13-14 років: виростають другі моляри і формується постійний прикус. Зуби мудрості, третя пара молярів, виростають останніми вже у дорослої людини.
Хворі зуби випадають швидше, ніж інтактні, здорові. Дівчатка оновлюють тимчасові зубки на корінні швидше за хлопчиків.
Пам'ятка батькам
☑️ Порожня лунка не повинна сильно кровоточити. Якщо капіляри зачеплені, достатньо прикласти стерильний тампон, поки не зупиниться кров. Відкладіть обід на 1-2 години. Пити можна несолодкі рідини, краще за – воду.
☑️ Мазати ранку антисептиками або полоскати рот не потрібно - вимиється згусток крові, що закриває лунку.
☑️ Кров не зупиняється більше 10 хвилин – зверніться до лікаря.
☑️ Щоб зміцнити коріння нових зубів, потрібно навантажувати щелепи. Давайте дитині більше фруктів і овочів, які потрібно гризти: яблука, молоду моркву.
☑️ Для зростаючих зубів необхідний кальцій. Їм багаті молочні продукти, особливо твердий сир, сир і кефір. Багато кальцію в зелені і бобових, щоб "дістати" його з продуктів - додайте в страву 10-20 грам жиру.
Цукерки дітям можна! Головне правило профілактики карієсу у дітей під час росту зубів – у роті не повинно залишатися цукру або часточок їжі.
Цукерка – це смачно і безпечно, якщо після десерту почистити зуби або прополоскати рот чистою водою.
Читайте також:
Порядок зміни молочних зубів у дітей
Існує універсальне правило: як ростуть зуби у дітей, в такій черговості вони випадають. Схема дає збій? Все гаразд, це особливість організму.
У половині випадків першими виростають «шістки» - моляри. Їх поява часто проходить непомітно – немає часових аналогів. Саме ці корінні зуби перші хворіють на карієс. Потрібно водити дитину на профілактичні огляди, щоб не пропустити нового «мешканця».
Після появи «шісток» порядок зростання зубів відповідає правилу:
- центральні різці;
- бічні різці;
- ікла;
- премоляри;
- перші моляри і другі моляри.
Чи потрібно звертатися до дитячого стоматолога?
Якщо у дитини зубки ростуть без болю і запалень, достатньо ходити на регулярні профілактичні огляди кожні півроку.
Записатися на прийом до стоматологічної клініки потрібно, коли:
- корінний зуб не ростуть довше 5 місяців. Може знадобитися ортодонтичне лікування – виправлення прикусу.
- корінні почали рости, але молочні ще залишилися. Щоб сформувався правильний прикус, потрібно видалити тимчасові зуби.
- молочний зуб випав через травму. Сусідні зуби можуть зайняти порожній простір і корінному нікуди рости.
- дитина сильно скрипить зубами ночами. Через це пошкоджується емаль, тому стоматолог виписує спеціальні капи, які вдягаються на зуби перед сном.
- обов'язково зверніться до лікаря при перших ознаках карієсу. Процес швидко йде глибоко в молочний зуб, і може перейти на зачатки корінних.
Пам'ятайте: своєчасна профілактика хвороб порожнини рота – це правильний прикус і красива посмішка. Тому стежити за зубками потрібно з дитинства.